Tribes by State and Recognition

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Alaska
Agdaagux Tribe of King Cove
Akiachak Native Community
Akiak Native Community
Alatna Village

Algaaciq Native Village (St. Mary's)
Allakaket Village
Angoon Community Association
Anvik Village
Arctic Village (Native Village of Venetie Tribal Government)
Asa'carsarmiut Tribe
Atqasuk Village (Atkasook)
Beaver Village
Virch Creek Tribe
Central Council of Tlingit & Haida Indian Tribes
Chalkyitsik Village
Cheesh-Na Tribe (Native Village of Chistochina)
Chevak Native Village
Chickaloon Native Village
Chignik Bay Tribal Council (Native Village Chignik)
Chignik Lake Village
Chilkat Indian Village (Klukwan)
Chilkoot Indian Association (Haines)
Chinik Eskimo Community (Golovin)
Chuloonawick Native Village
Circle Native Community
Craig Community Association
Curyung Tribal Council
Douglas Indian Association
Egegik Village
Eklutna Native Village
Ekwok Village
Emmonak Village
Evansville Village (Bettles Field)
Galena Village (Louden Village)
Gulkana Village
Healy Lake Village
Holy Cross Village
Hoonah Indian Association
Hughes Village
Huslia Village
Hydaburg Cooperative Association
Igiugig Village
Inupiat Community of the Arctic Slope
Iqurmuit Traditional Council (Native Village of Russian Mission)
Ivanoff Bay Village
Kaguyak Village
Kaktovik Village (Barter Island)
Kasigluk Traditional Elders Council (Native Village of Kasigluk)
Kenaitze Indian Tribe
Ketchikan Indian Corporation
King Island Native Community
King Salmon Tribe
Klawock Cooperative Association
Knik Tribe
Kokhanok Village
Koyukuk Native Village
Levelock Village
Lime Village
Manley Hot Springs Village
Manokotak Village

McGrath Native Village
Mentasta Traditional Council
Metlakatla Indian Community, Annette Island Res
Naknek Native Village
Native Village of Afognak (Village of Afognak)
Native Village of Akhiok
Native Village of Akutan
Native Village of Aleknagik
Native Village of Ambler
Native Village of Atka
Native Village of Barrow Inupiat Traditional Gov
Native Village of Belkofski
Native Village of Brevig Mission
Native Village of Buckland
Native Village of Cantwell
Native Village of Chenega (Chanega)
Native Village of Chignik Lagoon
Native Village of Chitina
Native Village of Chuathbaluk (Russian Mission, Kuskokwim)
Native Village of Council
Native Village of Deering
Native Village of Diomede (Inalik)
Native Village of Eagle
Native Village of Eek
Native Village of Ekuk
Native Village of Elim
Native Village of Eyak (Cordova)
Native Village of False Pass
Native Village of Fort Yukon
Native Village of Gakona
Native Village of Gambell
Native Village of Georgetown
Native Village of Goodnews Bay
Native Village of Hamilton
Native Village of Hooper Bay
Native Village of Kanatak
Native Village of Karluk
Native Village of Kiana
Native Village of Kipnuk
Native Village of Kivalina
Native Village of Kluti Kaah (Copper Center)
Native Village of Kobuk
Native Village of Kongiganak
Native Village of Kotzebue
Native Village of Koyuk
Native Village of Kwigillingok
Native Village of Kwinhagak (Quinhagak)
Native Village of Larsen Bay
Native Village of Marshall (Fortuna Ledge)
Native Village of Mary's Igloo
Native Village of Mekoryuk
Native Village of Minto
Native Village of Nanwalek (English Bay)
Native Village of Napaimute
Native Village of Napakiak
Native Village of Napaskiak
Native Village of Nelson Lagoon
Native Village of Nightmute
Native Village of Nikolski
Native Village of Noatak
Native Village of Nuiqsut (Nooiksut)
Native Village of Nunam Iqua (Sheldon's Point)
Native Village of Nunapitchuk
Native Village of Ouzinkie
Native Village of Paimiut
Native Village of Perryville

Native Village of Pilot Point
Native Village of Pitka's Point
Native Village of Point Hope
Native Village of Point Lay
Native Village of Port Graham
Native Village of Port Heiden
Native Village of Port Lions
Native Village of Ruby
Native Village of Saint Michael
Native Village of Savoonga
Native Village of Scammon Bay
Native Village of Selawik
Native Village of Shaktoolik
Native Village of Shishmaref
Native Village of Shungnak
Native Village of Stevens
Native Village of Tanacross
Native Village of Tanana
Native Village of Tatitlek
Native Village of Tazlina
Native Village of Teller
Native Village of Tetlin
Native Village of Tuntutuliak
Native Village of Tununak
Native Village of Tyonek
Native Village of Unalakleet
Native Village of Unga
Native Village of Venetie Tribal Government
Native Village of Wales
Native Village of White Mountain
Nenana Native Association
New Koliganek Village Council
New Stuyahok Village
Newhalen Village
Newtok Village
Nikolai Village
Ninilchik Village
Nome Eskimo Community
Nondalton Village
Noorvik Native Community
Northway Village
Nulato Village
Nunakauyarmiut Tribe
Organized Village of Grayling (Holikachuk)
Organized Village of Kake
Organized Village of Kasaan
Organized Village of Kwethluk
Organized Village of Saxman
Orutsararmuit Native Village (Bethel)
Oscarville Traditional Village
Pauloff Harbor Village
Pedro Bay Village
Petersburg Indian Association
Pilot Station Traditional Village
Platinum Traditional Village
Portage Creek Village (Ohgsenakale)
Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands
Qagan Tayagungin Tribe of Sand Point Village
Qawalangin Tribe of Unalaska
Rampart Village
Saint George Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands)
Saint Paul Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands)
Seldovia Village Tribe
Shageluk Native Village
Sitka Tribe of Alaska
Skagway Village
South Naknek Village
Stebbins Community Association
Sun'aq Tribe of Kodiak (formerly the Shoonaq' Tribe of Kodiak)
Takotna Village
Tangirnaq Native Village (Lesnoi Village)
Telida Village
Traditional Village of Togiak
Tsimshian Tribal Council
Tuluksak Native Community
Twin Hills Village
Ugashik Village
Umkumiute Native Village
Village of Alakanuk
Village of Anaktuvuk Pass
Village of Aniak
Village of Atmautluak
Village of Bill Moore's Slough
Village o`f Chefornak
Village of Clarks Point
Village of Crooked Creek
Village of Dot Lake
Village of Iliamna
Village of Kalskag
Village of Kaltag
Village of Kotlik
Village of Lower Kalskag
Village of Ohogamiut
Village of Old Harbor
Village of Red Devil
Village of Salamatoff
Village of Sleetmute
Village of Solomon
Village of Stony River
Village of Venetie
Village of Wainwright
Wrangell Cooperative Association
Yakutat Tlingit Tribe
Yupiit of Andreafski

Blue – Federally Recognized
Red – Not recognized


Alabama
Alabama-Quassarte Tribal Town
Cher-O-Creek Intra tribal indians
Cherokee tribe of Northeast Alabama
Cherokee of Jackson Co.
Cherokees of Southeast Alabama
Echota Cherokee Tribe of Alabama
Ma-Chis Lower Creek Indian tribe of Alabama
Mowa Band of Choctaw Indians
Piqua Shawnee Tribe
Poarch Band of Creeks
Star Clan of Muscogee Creeks
United Cherokee Ani-Yun-Wiya Nation
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized
Red – Not recognized


Arizona
Ak Chin Indian Community of the Maricopa res
Barrio Pascua
Cocopah Tribe
Colorado River Indian Tribes of the Colorado River Indian Reservation (AZ, CA)
Fort McDowell Yavapai Nation
Fort Mojave Indian Tribe (AZ, CA, NV)
Gila River Indian Community
Havasupai Tribe
Hopi Tribe of Arizona
Hualapai Indian Tribe
Kaibab Band of Paiute Indians
Navajo Nation (AZ, NM, UT)
Pascua Yaqui Tribe
Quechan Tribe of the Fort Yuma Indian Reservation (AZ, CA)
Salt River Pima-Maricopa Indian Community
San Carlos Apache Tribe
San Juan Southern Paiute Tribe
Tohono O’odham Nation
Tonto Apache Tribe
White Mountain Apache Tribe of Fort Apache Res
Yavapai-Apache Nation Camp Verde Indian Res
Yavapai-Prescott Tribe
Blue – Federally Recognized
Red – Not recognized

California
Agua Caliente Band of Cahuilla Indians
Alexander Valley Mishewal Wappo
Alturas Indian Rancheria
Amah Mutsun Band of Mission Indians
American Indian Council of Mariposa
Antelope Valley Paiute Tribe
Atahun Shoshones of San Juan Capistrano
Augustine Band of Cahuilla Indians
Barona group of Capitan Grande Band of Mission Indians
Bear River Band of the Rohnerville Rancheria
Berry Creek Rancheria of Maidu Indians
Big Bend Rancheria Pit River Achomawi
Big Lagoon Rancheria
Big Meadows Lodge Tribe
Big Pine Paiute Tribe of the Owens Valley
Big Sandy Rancheria of Western Mono Indians
Big Valley Rancheria of Porno and Pit River Indians
ishop Paiute-Shoshone Tribe
Blue Lake Rancheria
Bridgeport Indian Colony
Buena Vista Rancheria of Me-Wuk Indians
Butte Valley Indian Community
Cabazon Band of Mission Indians
Cachil DeHe Band of Win tun Indians of the Colusa Indian Community
Cahto Tribe of the Laytonville Rancheria
Cahuilla Band of Mission Indians
Calaveras Co. Band of Miwok Indians
California Valley Miwok Tribe
California Valley Miwok tribe
Campo Band of Diegueno Mission Indians
Capitan Grande Band of Diegueno Mission Indians
Cedarville Rancheria
Chemehuevi Indian Tribe
Cher-Ae Heights Indian Community of the Trinidad Rancheria
Chicken Ranch Rancheria of Me-Wuk Indians
Chilula Tribe
Chimariko
Choinumni Tribe
Chukchansi Yokotch Tribe
Chumash Indian Council of Bakersfield
Cloverdale Rancheria of Porno Indians
Coast Indian Community of the Resighini Rancheria
Coastal Band of Chumash Indians
Costanoan Band of Mission Indians
Cold Springs Rancheria of Mono Indian
Colorado River Indian tribes
Cortina Indian Rancheria of Win tun Indians
Cortina Rancheria
Costanoan Band of Carmel Mission Indians
Costanoan Mutsun Indians of California
Costanoan Rumsen Carmel Tribe-Chino
Costanoan Rumsen Carmel Tribe-Pomona
Costanoan, Ohlone, Mutsun-Rumsen
Coyote Valley Band of Porno Indians
Cuyapaipe Band of Mission Indians
Death Valley Timba-Sha Shoshone Band
Dry Creek Rancheria Band of Porno Indians
Dunlap Band of Mono Indians
Elem Indian Colony of Porno Indians of the Sulphur Bank Rancheria
Elk Valley Rancheria
Enterprise Rancheria of Maidu Indians
Estom Yukema Maidu
Ewiiaapaayp Band of Kumeyaay Indians
Federated Coast Miwok Tribe
Federated Indians of Graton Rancheria
First Nation of Objiwe California
Fort Bidwell Indian Community
Fort Independence Indian Community of Paiute Indians
Fort Mojave Indian Tribe of Arizona, CA & Nevada
Gabrielino Tongva Tribal Council-Covina
Gabrielino Tongva Tribal Council-San Gabriel
Greenville Rancheria of Maidu Indians
Grindstone Indian Rancheria of WintunWailaki Indians
Guidiville Rancheria
Gabematolel Porno of Upper Lake
Hoopa Valley Tribe
Hopland Band of Porno Indians
Hownonquet Community Assoc.
Iipay Nation of Santa Ysabel
Inaja Band of Diegueno Mission Indians
Indian Canyon Band of Coastanoan/Mutsun Indians
Ione Band of Miwok Indians
Jackson Rancheria of Me-Wuk Indians
Jamul Indian Village
Juaneno Band of Mission Indians
Juaneno Band of Mission Indians – San Juan Capistrano
Juaneno Band of Mission Indians – Santa Ana
Karuk Tribe
Kashia Band of Porno Indians of the Stewarts Point Rancheria
Kawaiisu Tribe of Tejon
Kern Valley Indian Community
Koi Nation of Northern CA
KonKow Valley Band of the Concow Maidu
La Jolla Band of Luiseno Indians

La Posta Band of Diegueno Mission Indians
Laytonville Rancheria – Cahto Indian Tribe
Likely Rancheria
Lipay Nation of Santa Ysabel
Lone Band of Miwok Indians
Lone Pine Paiute-Shoshone Tribe
Lookout Rancheria
Los Coyotes Band of Cahuilla and Cupeno Indians
Lower Lake Rancheria
Lytton Rancheria (Band of Pomo Indians)
Maidu Nation
Manchester Band of Pomo Indians
Manzanita Band of Diegueno Mission Indians
Mechoopda Indian Tribe of Chico Rancheria
Melochundum Band of Tolowa Indians
Mesa Grande Band of Diegueno Mission Indians
Middletown Rancheria of Porno Indians
Mishkanaka Chumash
Mission Creek Band of Indians
Miwok Tribe
Mono Lake Indian Community
Montgomery Creek Rancheria
Mooretown Rancheria of Maidu Indians
Morongo Band of Mission Indians
Muwekma Ohlone Tribe of the San Francisco Bay Area
North Maidu Tribe
Nor-El-Muk Band of Wintun Indians
Northfolk Band of Mono Indians
Northfork Rancheria of Mono Indians
Oak Brook Chumash

Ohlone/Coastanoan Muwekma Tribe
Paiute-Shoshone indians of the Bishop community
Paiute-Shoshone indians of the Lone Pine community
Pala Band of Luiseno-Cupeno Mission Indians
Paskenta Band of Nomlaki Indians
Pauma Band of Luiseno Mission Indians of the Pauma & Yuima Reservation
Pechanga Band of Luiseno Mission Indians
Picayune Rancheria of Chukchansi Indians
Pinoleville Porno Nation
Pit River Tribe includes XL Ranch, Big Bend, Likely, Lookout, Montgomery Creek and Roaring Creek Rancherias
Potter Valley Tribe
Quartz Valley Indian Community
Quechan Tribe of the Fort Yuma Indian Reservation
Ramona Band of Cahuilla
Redding Rancheria
Redwood Valley or Little River Band of Pomo Indians
Resighini Rancheria
Rincon Band of Luiseno Mission Indians
Roaring Creek Rancheria
Robinson Rancheria Band of Pomo Indians
Round Valley Indian Tribes
Rumsey Indian Rancheria
Salman Nation
Salman Tribe of Monterey and San Luis Obispo Counties
San Luis Rey Band of Mission Indians
San Manuel Band of Mission Indians
San Pasqual Band of Diegueno Mission Indians
Santa Rosa Band of Cahuilla Indians
Santa Rosa Indian Community
Santa Ynez Band of Chumash Mission Indians
Santa Ysabel Band of Diegueno Mission Indians
Scotts Valley Band of Porno Indians
Shasta Indian Nation
Shasta Tribe
Sheep Ranch Rancheria of Me-Wuk indians
Sherwood Valley Rancheria of Pomo Indians
Shingle Springs Rancheria (Verona Tract)
Smith River Rancheria
Soboba Band of Luiseno Indians
Stewart’s Point Rancheria
Susanville Indian Rancheria
Sycuan Band of the Kumeyaay Nation
Table Bluff reservation-Wiyot tribe
Table Mountain Rancheria
Tehatchapi Tribe
Tejon Indian Tribe
Timbisha Shoshone Tribe
Tolowa-Tututni Tribe
Tongva Nation
Torres Martinez Desert Cahuilla Indians
Traditional Choinumni Tribe
Trinidad Rancheria
Tsnungwe Nation
Tule River Indian Tribe of the Tule River Reservation
Tuolumne Band of Me-Wuk Indians
Twenty-Nine Palms Band of Mission Indians
Tyme Maidu Tribe-Berry Creek Reservation
United Auburn Indian Community
United Lumbee Nation of North Carolina & America
United Maidu Nation
Upper Lake Band of Pomo IndiansUtu Utu Gwaitu Paiute Tribe of the Benton Paiute Reservation
Valley Miwok Tribe
Viejas Group of Capitan Grande Band of Mission Indians Cedarville Rancheria
Washoe tribe of Antelope Valley
Washoe/Paiute of Antelope Valley
Wilton Rancheria
Winnrmrm Wintu Tribe
Wintoon Indians
Wintu Indians of Central Valley
Wintu tribe of Northern California
Wiyot Tribe
Woodfords Community (Washoe Tribe of NV & CA)
Wukchunmi Council
Yocha Dehe Wintun Nation
Yokayo Tribe
Yurok Tribe
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized
Red – Not recognized


Colorado
Munsee Thames River Delaware
Southern Ute Indian Tribe
Ute Mountain Tribe
Blue – Federally Recognized
Red – Not recognized

Connecticut
Eastern Pequot Tribal nation
Mashantucket Pequot Indian Tribe
Mohegan Indian Tribe of Connecticut
Nipmuc Indian Bands
Paucatuck E. Pequots
Scaticook Bands
Schaghticoke Tribal nation
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized
Red – Not recognized

Delaware
Delaware Tribe of Indians
Lenape Indian Tribal nation
Nantichoke Indian Association
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

 

Florida

Miccosukee Tribe
Seminole Tribe
Blue – Federally Recognized

Georgia

Georgia Tribe of Eastern Cherokee
Lower Mvskoke Tribe
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

Iowa
Sac & Fox Tribe of the Mississippi
Blue – Federally Recognized

Idaho

Coeur D'Alene Tribe
Kootenai Tribe
Nez Perce Tribe
Shoshone-Bannock Tribes of Fort Hall Reservation
Blue – Federally Recognized

Kansas

Iowa Tribe of Kansas and Nebraska
Kickapoo Tribe of Indians
Prairie Band Potawatomi Nation
Sac & Fox Nation of Missouri in Kansas and Nebraska
Blue – Federally Recognized

Louisiana
Addai Caddo Tribe
Biloxi-Chirimacha Confederation of Muskogee
Chitimacha Tribe
Choctaw-Apache Community of Ebarb
Clifton Choctaw
Coushatta Tribe
Four Winds Tribe Louisiana Cherokee Confederacy
Grand Caillous/Dulac Band
Isle De Jean Charles Band
Jena Band of Choctaw Indians
Louisiana Choctaw Tribe
Pointe-Au-Chien Indian Triba
Tunica-Biloxi Indian Tribe
United Houma Nation
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

Massachusetts
Mashpee Wampanoag Indian Tribal Council
Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah)
Blue – Federally Recognized

Maine
Aroostook Band of Micmacs
Houlton Band of Maliseet Indians
Passamaquoddy Tribe - Indian Township
Passamaquoddy Tribe - Pleasant Point
Penobscot Nation
Blue – Federally Recognized

Maryland
Piscataway Indian nation
Piscataway Conoy tribe
Green – State Recognized


Massachusetts
Mashpee Wampanoag Indian Tribal Council
Nipmuc Nation
Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah) of Massachusetts
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

 

Michigan
Bay Mills Indian Community
Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa Indians
Hannahville Indian Community
Huron Potawatomi
Keweenaw Bay Indian Community
Lac Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa Indians
Little River Band of Ottawa Indians
Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians
Match-e-be-nash-she-wish Band of Pottawatomi Indians
Pokagon Band of Potawatomi Indians
Saginaw Chippewa Indian Tribe
Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians
Blue – Federally Recognized

Minnesota
Lower Sioux Indian Community
Mdewakanton Sioux Indians
Minnesota Chippewa Tribe - Bois Forte Band (Nett Lake)
Minnesota Chippewa Tribe - Fond du Lac Band
Minnesota Chippewa Tribe - Grand Portage Band
Minnesota Chippewa Tribe - Leech Lake Band
Minnesota Chippewa Tribe - Mille Lacs Band
Minnesota Chippewa Tribe - White Earth Band
Minnesota Chippewa Tribe
Prairie Island Indian Community
Red Lake Band of Chippewa Indians
Shakopee Mdewakanton Sioux Community
Upper Sioux Community
Blue – Federally Recognized

 

Missouri

Eastern Shawnee Tribe

Mississippi
Mississippi Band of Choctaw Indians
Blue – Federally Recognized

Montana
Assiniboine and Sioux Tribes of the Fort Peck Indian Reservation
Blackfeet Tribe
Chippewa-Cree Indians of the Rocky Boy's Reservation
Confederated Salish & Kootenai Tribes of the Flathead Reservation
Crow Tribe
Fort Belknap Indian Community
Little Shell Tribe of Chippewa indians
Northern Cheyenne Tribe
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

Nebraska
Iowa tribe (KS, MT)
Omaha Tribe
Ponca Tribe
Sac and Fox Nation of Missouri
Santee Sioux Nation
Winnebago Tribe
Blue – Federally Recognized

Nevada

Duckwater Shoshone Tribe
Ely Shoshone Tribe
Fort McDermitt Paiute and Shoshone Tribes NV and OR
Fort Mojave Indian Tribe (AZ, CA and NV)
Goshute Reservation, Nevada and Utah, Confederated tribes
Las Vegas Tribe of Paiute Indians
Lovelock Paiute Tribe
Moapa Band of Paiute Indians
Mountain Band; Elko Band; South Fork Band; Wells Band)
Nooksack Indian Tribe
Paiute-Shoshone Tribe of the Fallon Reservation and Colony
Pyramid Lake Paiute Tribe
Reno-Sparks Indian Colony
Shoshone-Paiute Tribes of the Duck Valley Reservation
Summit Lake Paiute Tribe
Te-Moak Tribe of Western Shoshone Indians of NV (Four constituent bands: Battle Mountain Band; Elko Band; South Fork Band and Wells Band)
Walker River Paiute Tribe
Washoe Tribe (Nevada and California) (Carson Colony, Dresslerville Colony
Winnemucca Indian Colony
Woodfords Community, Stewart Community and Washoe Ranches)
Yerington Paiute Tribe of the Yerington Colony & Campbell Ranch
Yomba Shoshone Tribe
Blue – Federally Recognized

New Jersey
Nanticoke Lenni-Lenape Tribal Nation
Powhatan Renape Nation
Ramapough Lunaape Nation
Green – State Recognized


New Mexico
Jicarilla Apache Nation
Kewa Pueblo (Santo Domingo)
Mescalero Apache Tribe
Ohkay Owingeh, (San Juan)
Pueblo of Acoma
Pueblo of Cochiti
Pueblo of Isleta
Pueblo of Jemez
Pueblo of Laguna
Pueblo of Nambe
Pueblo of Picuris
Pueblo of Pojoaque
Pueblo of San Felipe
Pueblo of San Ildefonso
Pueblo of Sandia
Pueblo of Santa Ana
Pueblo of Santa Clara
Pueblo of Taos
Pueblo of Tesuque
Pueblo of Zia
Ute Mountain tribe (CO, NM, UT)
Ramah Navajo
Zuni Tribe
Blue – Federally Recognized

New York
Cayuga Nation
Oneida Nation
Onondaga Nation
Saint Regis Mohawk
Seneca Nation

Shinnecock Indian Nation
Tonawada Band of Seneca
Tuscarora Nation
Unkechaug Nation
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

 

North Carolina
Cohaire Intra-Tribal Council
Eastern Band of Cherokee Indians
Haliwa-Saponi Indian Tribe
Lumbee Tribe
Meherrin Nation
Occaneechi Band
Waccamaw-Siouan Tribe
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

North Dakota
Spirit Lake Tribe
Standing Rock Sioux Tribe of North & South Dakota
Three Affiliated tribes of the Fort Berthold Reservation
Turtle Mountain Band of Chippewa
Blue – Federally Recognized

Oklahoma
Absentee-Shawnee Tribe
Alabama-Quassarte Tribal Town
Apache Tribe
Caddo Nation
Cherokee Nation
Cheyenne and Arapaho Tribes
Chickasaw Nation
Choctaw Nation
Citizen Potawatomi Nation
Comanche Nation
Delaware Nation
Delaware Tribe
Eastern Shawnee Tribe
Fort Sill Apache Tribe
Iowa Tribe
Kaw Nation
Kialegee Tribal Town
Kickapoo Tribe
Kiowa Indian Tribe
Miami Tribe

Modoc Tribe
Muscogee (Creek) Nation
Osage Triba
Otoe-Missouria Tribe
Ottawa Tribe
Pawnee Nation
Peoria Tribe
Ponca Tribe
Quapaw tribe
Sac & Fox Nation
Seminole Nation
Seneca-Cayuga Tribe
Shawnee Tribe
Thlopthlocco Tribal Town
Tonkawa Tribe
United Keetoowah Band
Wichita and Affiliated Tribes (Wichita, Keechi, Waco & Tawakonie)
Wyandotte Nation

Blue – Federally Recognized

  

Oregon

Coos, Lower Umpqua and Siuslaw Indians; confederated tribes

Burns Paiute; confederated tribes

Siletz Indians; confederated tribes

Grand Ronde Community; confederated tribes

Umatilla Indian Reservation; confederated tribes

Warm Springs Reservation; confederated tribes

Coquille Indian Tribe

Cow Creek Band of Umpqua Tribe of Indians

Klamath Tribes
Blue – Federally Recognized

 

Rhode Island

Narragansett Indian Tribe
Blue – Federally Recognized

 

South Carolina

Beaver Creek Indians
Catawba Indian Nation
Edisto Natchez Kusso Tribe of South Carolina
Pee Dee Nation of Upper South Carolina
Pee Dee Indian Tribe of South Carolina
Santee Indian Organization
The Waccamaw Indian People
Wassamasaw Tribe of Varnertown Indians
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

 

South Dakota
Crow Creek Sioux Tribe
Cheyenne River Sioux Tribe of the Cheyenne River Reservation
Creek Reservation
Flandreau Santee Sioux Tribe
Lower Brule Sioux Tribe
Oglala Sioux Tribe
Rosebud Sioux Tribe
Sisseton-Wahpeton Oyate of the Lake Traverse Reservation
Standing Rock Sioux Tribe of North & South Dakota
Yankton Sioux Tribe
Blue – Federally Recognized

 

Texas
Alabama-Coushatta Tribes
Kickapoo Traditional Tribe

Lipan Apache tribe
Ysleta Del Sur Pueblo
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized

Utah
Confederated Tribes of the Goshute Reservation (NV, UT)
Navajo Nation (AZ, NM, UT)
Northwestern Band of Shoshoni Nation of Utah (Washakie)
Paiute Indian Tribe of Utah  (Cedar City Band of Paiutes, Kanosh Band of Paiutes, Koosharem Band of Paiutes, Indian Peaks Band of Paiutes, and Shivwits Band of Paiutes)
Skull Valley Band of Goshute Indians of Utah

Ute Indian Tribe of the Uintah and Ouray Reservation
Ute Mountain Ute Tribe (CO, NM and UT)
Blue – Federally Recognized

 

Vermont

Elnu Abenaki Tribe
Nulhegan Band of the Coosuk Abenaki Nation
Koasek Abenaki Tribe
Mississquoi Abenaki Tribe
Green – State Recognized


Virginia
Cheroenhaka (Nottoway)
Chickahominy Tribe
Eastern Chickahominy Tribe
Mattaponi
Monacan Nation
Nansemond
Nottoway of Virginia
Pamunkey
Pattawomeck
Rappahannock
Upper Mattaponi Tribe
Green – State Recognized

Washington
Chehalis Reservation; Confederated Tribes
Chinook indian tribe
Colville Reservation; Confederated Tribes
Cowlitz Indian Tribe
Hoh Indian Tribe
Jamestown S'Klallam Tribe
Kalispel Indian Community
Lower Elwha Tribal Community
Lummi Tribe
Makah Indian Tribe
Muckleshoot Indian Tribe
Nisqually Indian Tribe
Nooksack Indian Tribe
Port Gamble S'Klallam Tribe
Puyallup Tribe
Quileute Tribe
Quinault Indian Nation
Samish Indian Nation
Sauk-Suiattle Indian Tribe
Shoalwater Bay Indian Tribe
Skokomish Indian Tribe
Snoqualmie Indian Tribe
Spokane Tribe
Squaxin Island Tribe
Stillaguamish Tribe
Suquamish Indian Tribe of the Port Madison Res
Swinomish Indians
Tulalip Tribes of Washington
Upper Skagit Indian Tribe
Yakama Nation; confederated tribes and bands
Blue – Federally Recognized
Green – State Recognized


Wisconsin
Bad River Band of the Lake Superior Tribe of Chippewa Indians
Forest County Potawatomi Community
Ho-Chunk Nation
Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Indians
Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa Indians
Menominee Indian Tribe
Oneida Tribe of Indians
Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians
Sokaogon Chippewa Community
St. Croix Chippewa Indians
Stockbridge Munsee Community
Blue – Federally Recognized


Wyoming
Northern Arapaho Tribe of the Wind River Reservation
Northwestern Shoshone
Shoshone Tribe of the Wind River Reservation
Blue – Federally Recognized
Red – Not recognized